fbpx

Bilgisayarınızdaki ya da cep telefonunuzdaki tüm fotoğraflarınızla ürünler hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk şey fotoğraf yükle alanına eklediğiniz fotoğrafların piksel boyutlarının yüksek olmasıdır. Yüksek piksel sayısı daha kaliteli baskılar elde etmemizi sağlar. Dikkat gerektiren ikinci önemli konu ise eklediğiniz fotoğrafların seçtiğiniz ürünün kullanılacak fotoğraf boyutlarına uygun olmasıdır. Polakart ya da kare kart gibi fotoğraf baskıları için kare fotoğraflar eklemelisiniz. Bütün fotoğrafları ayarladıktan ve seçip forma ekledikten sonra Eklediğim Fotoğrafları Yükle butonunu kullanarak tüm fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz. Sistemimizi kullanırken de anlayacağınız gibi yapmak anlatmaktan kolay olacak. :)

Öncelikle fotoğraf kalitesi konusunda dünya çapında genel olarak kullanılan ve sizin de mutlaka bir yerlerde karşılaştığınız terimleri açıklamakla başlayalım.

İnch Nedir? 

Uzunluğu 2,54 cm ile eşit olan İngiliz uzunluk ölçü birimidir. Grafik ile alakalı dünya çapında genel olarak bu ölçü kullanılır.

Dpi Nedir? 

İnç (inch) başına düşen nokta sayısı (dots per inch)  anlamına gelir. Nokta olarak adlandırıldığından Türkçe karşılığında yuvarlakmış gibi bir anlamı olsa da  aslında kare şekilde parçacıklardır. Baskı yapılan materyalinizin her bir 'inç'inde bulunan küçük noktaların sayısını belirtir. Düşük dpi ölçülerinde daha büyük noktalardan daha az net görseller üretilir. DPI ne kadar büyük olursa, nokta sayısı o kadar çok ve daha küçük olur ve bu da baskıyı daha net yapar.

Nokta Mantığı Fotoğraf Bakı Kalite Anlatım
Fotoavm dpi gorsel yuvarlak gosterim

Pixel Nedir?

İsim olarak ”Picture Element” kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir. İngilizcede ”dot” yani nokta anlamına gelse de piksel aslında kare şeklindedir. Yazı, fotoğraf, video kısaca dijital ekranda görünen her şey piksellerin farklı şekilde dizilmesi ile ortaya çıkar. Piksel, herhangi bir ekranda oluşan görüntüde insan gözünün ayırt edebileceği en küçük birimdir. Aslında pikseller; RGB ( kırmızı, mavi ve yeşil ) renklerdeki alt piksellerden (sub-pixel) ve bunların kontrastlarından meydana gelir. İnsan gözü bu alt pikselleri ayırt edemez ve göremez. Günlük hayatta kullandığınız tablet, telefon, televizyon gibi bir ekrana sahip tüm cihazlar pixel tabanıyla çalışmaktadır.

Ppi Nedir?

Dijital ekranlarla alakalı bir terimdir. Bir inç (2.54 cm) başına düşen piksel sayısını eşittir. Bu değer ölçülecek cihazda kullanılan ekranın boyutuna ve çözünürlüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Dpi ile aynı mantıkla sayı ne kadar yüksek olursa görüntünün keskinliği ve kalitesi daha fazla olur.

Fotoavm dpi anlatım

Çözünürlük Nedir?

Bir ekranın yatay ve dikey eksenlerde sahip olduğu piksel sayısına çözünürlük denir. 1920 x 1080 çözünürlük değerine sahip bir ekranda; 1920 yatay eksendeki pikselleri, 1080 ise dikey eksendeki pikselleri ifade etmektedir. Çözünürlük değerleri HD (High Definition - Yüksek Çözünürlük) terimiyle yoğun kullanılmaya başladı.

  • 1280 x 720: 720p – High Definition (HD)
  • 1920 x 1080: 1080p – Full HD (FHD)
  • 3840 x 2160: 2160p – 4K Ultra HD
  • 7680 × 4320: 4320p – 8K Ultra HD

Peki Bu Bilgileri Neden Anlattınız?

Fotoavm olarak baskı kalitesi ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemden dolayı. Baskı yapılacak fotoğrafların ekran çözünürlüklerinin baskılardaki gerekli dpi boyutlarına yeterli gelmeyebileceğinin nedenlerini anlatmak istedik.

Sosyal medya fotoğraflarının sadece yeterli ekran çözünürlüklerini karşılayacak ve internet hızı düşünülerek bir an önce görüntülenebilmesi için düşük kalitede kaydedildiğini kolayca fark edebilmeniz için tüm detaylı bilgilere ulaşabilmenizi istedik.

Örnek olarak; 300 pixel yüksekliğinde 300 pixel genişliğinde bir fotoğrafın kalitesi 10 dpi olduğunda boyutu baskı için yeterli gelmezken aynı fotoğrafın 72 dpi kalitesi yeterli, 300 dpi kalitesi ise gerçekten memnun edici baskı kalitelerini sağlar.

300x300 pixel - 10 Dpi

Kelebek Fotovm Fotograf Kalitesi Gorsel 1

300x300 pixel - 72 Dpi

Kelebek Fotovm

300x300 pixel - 300 Dpi

Kelebek Fotovm Fotoğraf Kalitesi Gorsel 3