fbpx

Sıkça Sorulan SorularFotoğraf baskıları için kare fotoğraflarınız pola kart ve kare foto kartlar için baskı hazırlığı yapıldıktan sonra ikisine de aynı fotoğraflar kullanılabilir. Bu konuda destek almak için satınalma ve yükleme yapmadan önce Fotoavm Whatsapp Destek Hattımız 0552 3686286  üzerinden bilgi alabilirsiniz.

5 adımda kolayca fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz. "Burayı Tıklayarak" fotoğraf yükleme adımlarının ayrıntılı anlatımını inceleyebilirsiniz.

Satın alacağınız ürün ya da ürünlere özel olarak her alışveriş işlemi için toplam tutardan yapılacak yüzdelik ya da net bedelli tutarlardaki indirimler için kullanılan kupon kodlarıdır.

Fotoavm.com olarak özel günlerde yaptığımız indirimlere ek olarak kullanıcı bilgileri doğru bir şekilde doldurulmuş ve haber bültenimize abone olmuş müşterilerimiz için kullanıcı detaylarına göre kişiye özel olarak tutuğu spor takımı, doğum günü gibi özel zamanlar için indirim kuponu oluşturuyor ve mail adresine bildirim yapıyoruz. Ayrıca Turkcell, Turk Telekom, Vodafone gibi gsm servisleri ve Yapıkredi, Enpara, Paraf, Bonus gibi çeşitli kredi kartı ürünleri gibi birçok marka ile yaptığımız özel anlaşmalarla farklı zamanlarda indirim kuponları kullandırıyoruz. Tüm bu etkinlikleri sosyal medya hesaplarımızı takip ederek görebilir ve faydalanabilirsiniz.

Yüksek adetli siparişler için sitemizde birçok ürün için indirimler mevcut. Ayrıca fotoğraf toplulukları, dershane ya da okul öğrenci grupları, gezi toplulukları, sosyal medya fan sayfaları gibi gruplara ve ajanslara her zaman özel indirimler yapıyoruz.

Kurumsal promosyon vb işler için sunduğumuz, sitemizde bulunandan çok daha fazla çeşitte ürünümüz var. Kurumsal teklif istekleri için fotoavm@fotoavm.com adresine e-posta gönderebilir ya da WhatsApp Hattı 0552 368 62 86 (0552 FOTOAVM) numaramızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki ya da cep telefonunuzdaki tüm fotoğraflarınızla ürünler hazırlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ilk şey fotoğraf yükle alanına eklediğiniz fotoğrafların piksel boyutlarının yüksek olmasıdır. Yüksek piksel sayısı daha kaliteli baskılar elde etmemizi sağlar. Dikkat gerektiren ikinci önemli konu ise eklediğiniz fotoğrafların seçtiğiniz ürünün kullanılacak fotoğraf boyutlarına uygun olmasıdır. Polakart ya da kare kart gibi fotoğraf baskıları için kare fotoğraflar eklemelisiniz. Bütün fotoğrafları ayarladıktan ve seçip forma ekledikten sonra Eklediğim Fotoğrafları Yükle butonunu kullanarak tüm fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz. Sistemimizi kullanırken de anlayacağınız gibi yapmak anlatmaktan kolay olacak. 🙂

Sosyal medya sitelerine eklediğiniz fotoğraflar sitenin yapısına göre belirli boyutlarda sıkıştırılarak küçültülür ve bu kalite kaybına yol açar. Fotoavm olarak baskı kalitesine ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemden dolayı düşük kaliteli fotoğrafları yüklemeniz yerine fotoğrafların sosyal medya sitelerine yüklenmeden önceki halleriyle kullanmanızı tercih ediyoruz. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızın bilgilerini paylaşmanız ile alakalı doğabilecek problemleri oluşmadan ortadan kaldırmak da önemli bir konu.
Sipariş ve ödeme onayı sonrası fotoğraflar işlenmeye ve baskıya hazırlandığı için genel olarak değişim mümkün olmuyor. Bu yüzden ekleyeceğiniz fotoğrafları önceden belirlemeniz en doğrusu olacak. Fakat çok kısa sürede fikir değiştirdiyseniz, WhatsApp [ 0552 368 62 86 (0552 FOTOAVM) ] numaramızdan bize ulaşarak ürünlerinizin baskısı hala yapılmadıysa değişiklik konusundaki ricanızı iletirseniz ekibimiz mutlaka memnuniyetiniz için elinden geleni yapacaktır.

Kredi Kartı yoluyla ister tek seferde ödeme isterseniz taksitli ödeme yapabilirsiniz. 

Sitemizdeki hesabım bağlantınızda siparişinizin tüm aşamalarıyla alakalı bilgileri bulabileceksiniz. Fotoavm olarak ayrıca mail ile sürekli  bilgilendirmeler yapıyoruz.
Siparişleri kargo firmaları genelde 1-3 iş günü içinde teslim ederler. Bazı bölgelerin teslimat şartları farklılık gösterebiliyor. Detaylı bilgi için hesabım sayfanızdaki bilgilerle kargo şubeniz ile iletişime geçebilirsiniz. Pandemi gibi olağanüstü zamanlarda zamanlama değişebilir. Biz kargo Fotoğraf Baskı ürünlerinizi Fotoavm olarak en geç 3 iş gününde kargo firmasına teslim ediyor ve sizi bilgilendiriyoruz.
Hazırladığın ürünleri sepetine ekledikten sonra eklemek istediğiniz Hediye Notu 'nu fotoğraf ekleme bölümünden veya ödeme kısmına geçtiğinizde Siparişinizle ilgili notlar kısmına notunuzu yazabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp Hattımız 0552 368 62 86 (0552 FOTOAVM) iletişim için hizmetinizde.
Genel olarak ürünler 2 iş günü içerisinde kargoya veriliyor. Ürünlerin kalitesi için olabildiğince hassas davranıyoruz. Siz siparişi verdikten ve ödeme onayı alındıktan hemen sonra fotoğraf işleme süreci ve devamında baskı süreci başlıyor fakat yıllarca saklayacağınız anılarınızın fotoğraflarını hazırlarken aceleye getirmiyoruz.
Öncelikle siparişinin durumunu görmek için hesabım sayfasındaki bilgilerle kargo şubeniz ile iletişime geçmelisiniz. Çünkü kargo adresinize gelmiş ve size ulaşamamış olabilir. Bu durumda siparişiniz, ilgili kargo şubesinde bekliyordur. 🙂 Bu bekleme süresinin en fazla 3 gün olduğunu lütfen unutma. Tüm bu kontrollerden sonra, siparişinden hala haber alamıyorsan, bizimle WhatsApp Hattımızı 0552 368 62 86 (0552 FOTOAVM) arayarak, iletisim@fotoavm.com adresine mail atarak ya da İletişim Sayfamız 'dan iletişime geçebilirsiniz. Süratle durumu çözüme kavuşturmak için destek ekibimiz size geri dönüş yapacaktır.

Öncelikle fotoğraf kalitesi konusunda dünya çapında genel olarak kullanılan ve sizin de mutlaka bir yerlerde karşılaştığınız terimleri açıklamakla başlayalım.

İnch Nedir? 

Uzunluğu 2,54 cm ile eşit olan İngiliz uzunluk ölçü birimidir. Grafik ile alakalı dünya çapında genel olarak bu ölçü kullanılır.

Dpi Nedir? 

İnç (inch) başına düşen nokta sayısı (dots per inch)  anlamına gelir. Nokta olarak adlandırıldığından Türkçe karşılığında yuvarlakmış gibi bir anlamı olsa da  aslında kare şekilde parçacıklardır. Baskı yapılan materyalinizin her bir 'inç'inde bulunan küçük noktaların sayısını belirtir. Düşük dpi ölçülerinde daha büyük noktalardan daha az net görseller üretilir. DPI ne kadar büyük olursa, nokta sayısı o kadar çok ve daha küçük olur ve bu da baskıyı daha net yapar.

Nokta Mantığı Fotoğraf Bakı Kalite Anlatım
Fotoavm dpi gorsel yuvarlak gosterim

Pixel Nedir?

İsim olarak ”Picture Element” kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir. İngilizcede ”dot” yani nokta anlamına gelse de piksel aslında kare şeklindedir. Yazı, fotoğraf, video kısaca dijital ekranda görünen her şey piksellerin farklı şekilde dizilmesi ile ortaya çıkar. Piksel, herhangi bir ekranda oluşan görüntüde insan gözünün ayırt edebileceği en küçük birimdir. Aslında pikseller; RGB ( kırmızı, mavi ve yeşil ) renklerdeki alt piksellerden (sub-pixel) ve bunların kontrastlarından meydana gelir. İnsan gözü bu alt pikselleri ayırt edemez ve göremez. Günlük hayatta kullandığınız tablet, telefon, televizyon gibi bir ekrana sahip tüm cihazlar pixel tabanıyla çalışmaktadır.

Ppi Nedir?

Dijital ekranlarla alakalı bir terimdir. Bir inç (2.54 cm) başına düşen piksel sayısını eşittir. Bu değer ölçülecek cihazda kullanılan ekranın boyutuna ve çözünürlüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Dpi ile aynı mantıkla sayı ne kadar yüksek olursa görüntünün keskinliği ve kalitesi daha fazla olur.

Fotoavm dpi anlatım

Çözünürlük Nedir?

Bir ekranın yatay ve dikey eksenlerde sahip olduğu piksel sayısına çözünürlük denir. 1920 x 1080 çözünürlük değerine sahip bir ekranda; 1920 yatay eksendeki pikselleri, 1080 ise dikey eksendeki pikselleri ifade etmektedir. Çözünürlük değerleri HD (High Definition - Yüksek Çözünürlük) terimiyle yoğun kullanılmaya başladı.

  • 1280 x 720: 720p – High Definition (HD)
  • 1920 x 1080: 1080p – Full HD (FHD)
  • 3840 x 2160: 2160p – 4K Ultra HD
  • 7680 × 4320: 4320p – 8K Ultra HD

Peki Bu Bilgileri Neden Anlattınız?

Fotoavm olarak baskı kalitesi ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemden dolayı. Baskı yapılacak fotoğrafların ekran çözünürlüklerinin baskılardaki gerekli dpi boyutlarına yeterli gelmeyebileceğinin nedenlerini anlatmak istedik.

Sosyal medya fotoğraflarının sadece yeterli ekran çözünürlüklerini karşılayacak ve internet hızı düşünülerek bir an önce görüntülenebilmesi için düşük kalitede kaydedildiğini kolayca fark edebilmeniz için tüm detaylı bilgilere ulaşabilmenizi istedik.

Örnek olarak; 300 pixel yüksekliğinde 300 pixel genişliğinde bir fotoğrafın kalitesi 10 dpi olduğunda boyutu baskı için yeterli gelmezken aynı fotoğrafın 72 dpi kalitesi yeterli, 300 dpi kalitesi ise gerçekten memnun edici baskı kalitelerini sağlar.

300x300 pixel - 10 Dpi

Kelebek Fotovm Fotograf Kalitesi Gorsel 1

300x300 pixel - 72 Dpi

Kelebek Fotovm

300x300 pixel - 300 Dpi

Kelebek Fotovm Fotoğraf Kalitesi Gorsel 3

Müşterilerimizin tavsiyeleri ve önerileri üzerine araştırmalar yaparak müşteriye özel sadece bir defa üretilmek üzere özelleştirilmiş ürünler hazırlıyoruz. Arge ve pazarlama ekibinin istek ve maliyet raporlarına göre sürekli olarak sitemizde sunabileceğimiz yeni ürünler için örnek oluşturabilecek özel siparişler vererek bize katkıda bulunan müşterilerimize de küçük sürprizler yapmayı da ihmal etmiyoruz 🙂